AKUSTIČKA VISILICA SR 42
Akustičke visilice su tako projektovane i optimizovane da prekidaju direktan kontakt izmedju tavanice i konstrukcije spuštenog plafona. Na taj način vibracije se nailaskom na elastičnu vezu na tom mestu pretvaraju u energiju deformacije, dok samo manji deo njih nastavlja dalje.
Naša akustička visilica SR 42 je optimizovana za opterećenja od 6 – 12 kg po jednoj visilici. U zavisnosti od tipa spuštenog plafona i njegove težine, tip, broj i raspored visilica treba tako birati da svaka visilica bude opterećena sa optimalnim opterećenjem. Pri ovom planiranju naravno treba voditi računa i o otpornosti drugih elemenata konstrukcije i njihovim deformacijama. S obzirom da su visilice podložne deformaciji zavisno od težine, akustički plafoni sa ovakvim visilicama se izvode kao plivajući bez krute veze sa okolnim zidovima.
Kriva deformacije u zavisnosti od opterećenja kao i zvučna izolaciona moć visilice koja je optimizovana za težinu od 6kg prikazana je na dijagramima. U stvarnosti, ukupna zvučna izolaciona moć plafona je manja zbog sporednih puteva prenosa zvuka kao i zbog prolaza zvuka na višim frekvencijama od čega visilica sama po sebi ne može da štiti, ali od čega srećom, efikasnu zaštitu pružaju klasični zvučno-izolacioni materijali koji se inače postavljaju u prostor spuštenih plafona.
Način izvodjenja spuštenog plafona
Tip spuštenog plafona koji je u dva slučaja izveden na istovetan način sa jedinom razlikom što je u jednom slučaju radjen sa običnim visilicama a u drugom slučaju sa akustičkim visilicama.
Za oba spuštena plafona je izmerena zvučna izolaciona moć i rezultati su uporedjeni.
Razlike zvučnih izolacionih moći istovetnih spuštenih plafona sa i bez akustičkih visilica.
Primetno je poboljšanje zvučne izolativnosti plafona sa akustičkim visilicama do 6 dB upravo na nižim i srednjim frekvencijama koje i jesu karakteristične za udarnu buku. Na višim frekvencijama visilice nemaju nikakvog uticaja ali na tim frekvencijama su s druge strane dovoljno efikasni standardni materijali, dok najveći problem predstavljaju upravo niske frekvencije.
Eksperimenti su vršeni takodje i sa izradom spuštenih plafona od više slojeva gips ploča:
Ustanovljeno je da spušteni plafon sa akustičkim visilicama i jednim slojem gips ploča postiže isti, a ponekad čak i bolji efekat od plafona sa dva sloja ploča bez akustičkih visilica !
Dobitak u poboljšanju zvučne izolacione moći jednog istog spuštenog plafona izradjenog sa akustičkim visilicama u odnosu na plafon sa običnim visilicama iznosi 4 dB i to pri nivoima buke od cca 70 dB što je više nego osetno poboljšanje.
Praktičan primer upotrebe akustičke visilice SR 42
U jednom apartmanu u centru Beograda registrovan je problem buke koja dolazi iz kafića.
U kafiću je izmerena spektralna raspodela zvučne energije koja odgovara jednobrojnoj vrednosti nivoa zvuka od 95 dB
Pre izrade spuštenog plafona, buka koja je iz kafića prodirala u apartman je iznosila ukupno 63dB a spektralna raspodela zvučne energije je prikazana na fotografiji levo. Primetni su bili pikovi od 55 dB na 80 Hz, odnosno pikovi od 50dB na 160 Hz i 250 Hz
Nakon izrade spuštenog plafona sa akustičkim visilicama SR 42, buka koja je dopirala iz kafića u apartman je svedena na jednobrojnu vrednost od 47 dB a spektralna raspodela zvučne energije je prikazana na fotografiji levo.