Rešenje za zvučnu izolaciju spuštenog plafona u slučaju buke od komšije iznad
Buka koju stvara komšiluk u stanu iznad vašeg, pogotovu kada je reč o udarnoj buci ( skakanje, hodanje, lupanje, pomeranje predmeta i sl.) jedan je od najteže rešivih problema kada su u pitanju adaptacije. Ovo naročito imajući u vidu najčešće ograničenje u pogledu prostora.
Najefektnije rešenje za redukciju udarne buke je svakako izrada odgovarajućeg plivajućeg poda, odnosno intervencija u prostoriji iznad vas u kojoj se buka generiše, ali veoma često ne postoji dobra volja niti saradnja izmedju komšija po tom pitanju pa je izbor sužen isljučivo na izvodjenje radova u stanu ispod.
U tom slučaju, jedino rešenje koje može eliminisati ovaj problem jeste izrada sobe u sobi kao što je to prikazano na donjoj slici.
Najčešće medjutim, ni ovakav sistem potpunog oblaganja svih površina prostorije nije moguć usled hroničnog nedostatka prostora u klasičnim stambenim jedinicama. Tako da jedino što većini preostaje, jeste da eventualnom izradom spuštenog plafona proba da u dovoljnoj i zadovoljavajućoj meri ublaži intenzitet buke koja sa tavanice prodire u stan.
Rešenja i izbor materijala za izradu samog spuštenog plafona mogu biti različita i definišu se od slučaja do slučaja, ali ono što je zajedničko za sva rešenja jeste upotreba akustičkih visilica.
Dokazano je da primena akustičkih visilica umesto klasičnih visilica kod bilo kog rešenja spuštenog plafona daje poboljšanje zvučne izolacione moći za dodatnih 3-6 dB.
AKUSTIČKA VISILICA SR 42
Akustičke visilice su tako projektovane i optimizovane da prekidaju direktan kontakt izmedju plafonske konstrukcije i tavanice. Na taj način vibracije se nailaskom na elastičnu vezu na tom mestu pretvaraju u toplotnu energiju, a manji deo njih nastavlja dalje.
Naša akustička visilica SR 42 je optimizovana za opterećenja od 6 – 12 kg po jednoj visilici. U zavisnosti od tipa spuštenog plafona i njegove težine, tip, broj i raspored visilica treba tako birati da svaka visilica bude opterećena sa optimalnim opterećenjem. Pri ovom planiranju naravno treba voditi računa i o otpornosti drugih elemenata konstrukcije i njihovim deformacijama. S obzirom da su visilice podložne deformaciji zavisno od težine, akustički plafoni sa ovakvim visilicama se izvode kao plivajući bez krute veze sa okolnim zidovima.
Kriva deformacije u zavisnosti od opterećenja kao i zvučna izolaciona moć visilice koja je optimizovana za težinu od 6kg prikazana je na dijagramima. U stvarnosti, ukupna zvučna izolaciona moć plafona je manja zbog sporednih puteva prenosa zvuka kao i zbog prolaza zvuka na višim frekvencijama od čega visilica sama po sebi ne može da štiti, ali od čega srećom, efikasnu zaštitu pružaju klasični zvučno-izolacioni materijali koji se inače postavljaju u prostor spuštenih plafona.
Način izvodjenja spuštenog plafona
Tip spuštenog plafona koji je u dva slučaja izveden na istovetan način sa jedinom razlikom što je u jednom slučaju radjen sa običnim visilicama a u drugom slučaju sa akustičkim visilicama.
Za oba spuštena plafona je izmerena zvučna izolaciona moć i rezultati su uporedjeni.
Razlike zvučnih izolacionih moći istovetnih spuštenih plafona sa i bez akustičkih visilica.
Primetno je poboljšanje izolativnosti plafona sa akustičkim visilicama do 6 dB upravo na nižim i srednjim frekvencijama koje i jesu karakteristične za udarnu buku. Na višim frekvencijama visilice nemaju nikakvog uticaja ali na tim frekvencijama su inače dovoljno efikasni standardni materijali, a upravo je najveći problem upravo u niskim frekvencijama.
Eksperimenti su vršeni takodje i sa izradom spuštenih plafona od više slojeva gips ploča:
Ustanovljeno je da spušteni plafon sa akustičkim visilicama i jednim slojem gips ploča postiže isti, a ponekad čak i bolji efekat od plafona sa dva sloja ploča bez akustičkih visilica !
Dobitak u poboljšanju zvučne izolacione moći jednog istog spuštenog plafona izradjenog sa akustičkim visilicama u odnosu na plafon sa običnim visilicama iznosi 4 dB i to pri nivoima buke od cca 70 dB što je više nego osetno poboljšanje.
Praktičan primer upotrebe akustičke visilice SR 42
U jednom apartmanu u centru Beograda registrovan je problem buke koja dolazi iz kafića.
U kafiću je izmerena spektralna raspodela zvučne energije koja odgovara jednobrojnoj vrednosti nivoa zvuka od 95 dB
Pre izrade spuštenog plafona, buka koja je iz kafića prodirala u apartman je iznosila ukupno 63dB a spektralna raspodela zvučne energije je prikazana na fotografiji levo. Primetni su bili pikovi od 55 dB na 80 Hz, odnosno pikovi od 50dB na 160 Hz i 250 Hz
Nakon izrade spuštenog plafona sa akustičkim visilicama SR 42, buka koja je dopirala iz kafića u apartman je svedena na jednobrojnu vrednost od 47 dB a spektralna raspodela zvučne energije je prikazana na fotografiji levo.